تبلیغات
Gartal maku - مطالب اسفند 1388
Gartal maku
جهانگردی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کشور ترکیه

پرچم ترکیه نشان ملی ترکیه
پرچم نشان ملی ترکیه

جمهوری ترکیهٔ در سال ۱۹۲۳ به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاترک) جانشین امپراتوری عثمانی شد. دولت عثمانی به دلیل شکست در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد. بعد از یک دوران تک‌حزبی و حکومتی نسبتاً غیر دمکراتیک در سال ۱۹۵۰ حزب دمکرات از گروه سیاسی مخالف قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد ولی آزادی سیاسی با دوره‌هایی از کودتاهای نظامیان در سالهای ۱۹۶۰، ۱۹۷۱ و ۱۹۸۰ شکسته شد. در سال ۱۹۷۴ ترکیه با دخالت نظامی خود بر علیه کودتای یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال ۱۹۹۶ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال ۱۹۸۴ تاکنون حزب کارگران کردستان(PKK) و حکومت ترکیه درگیری‌های نظامی بسیاری داشته‌اند که باعث مرگ بیش از ۳۰۰۰۰ نفر گردیده است.

ترکیه در سال ۱۹۴۶ به عضویت سازمان ملل در آمد و در سال ۱۹۵۲ به ناتو پیوست.

ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردمسالاری و اقتصاد خود را دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.

مردم ترکیه و زبان آنها اکثر مردم ترکیه ترک‌زبان هستند. کردهای ترکیه بیشتر در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند.

زبان رسمی این كشور ترکی است.

گروهای ملی کوچک‌تر در ترکیه عبارت‌اند از آذری ها(شمال شرق)، لازها (شمال)، عرب‌ها (جنوب) و ارمنی‌ها (استانبول). از دیدگاه نژادی مردم ترکیه آمیزه‌ای از یونانی‌ها، ارمنی‌های و کردهای بومی با مهاجران زردپوست ترک هستند. ترک‌های ترکیه از اقوام ترک سلجوقی بودند که از آسیای میانه به فلات آناتولی کوچ کردند و پس از غلبه بر امپراتوری بیزانس (روم شرقی)، امپراتوری عثمانی را در آنجا بنا نهادند.

 موقعیت جغرافیائی ترکیه ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. منطقه جغرافیائی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می‌شود. ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. ترکیه در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا واقع شده است و بین 5/36 و 42 درجه عرض شمالی و 26 و 45 درجه طول شرقی در نیمکره شمالی قرار گرفته است، سرزمین ترکیه بصورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب 1660 کیلومتر و عرض آن بطور متوسط 550 کیلومتر می‌‌باشد.

 ترکیه از سه طرف با دریا احاطه شده است. از دیدگاه وسعت ترکیه با 780,580 کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران) سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید.

ترکیه شش همسایۀ آسیایی و دو همسایۀ اروپایی دارد. کشورهای هم مرز ترکیه عبارت‌اند از: جمهوری آذربایجان 9 کیلومتر، ارمنستان 268 کیلومتر، ایران 499 کیلومتر، بلغارستان 240 کیلومتر، گرجستان 252 کیلومتر، عراق 352 کیلومتر، سوریه 822 کیلومتر، یونان 206 کیلومتر.

کشورها و مناطق خود مختار قفقاز

اوستیای شمالی (جزو روسیه- مرکز: ولادی- جمعیت: 710 هزار نفر)

Ossetia

آنها از اقوام ایرانی (آلان ها) هستند و خودشان سرزمین شان را آلانیا یا ایرستان صدا می کنند.

 

اوستیای جنوبی (جزو گرجستان- مرکز: تسخینوالی- جمعیت: 100 هزار نفر)

از صد سال قبل از خوف منحل شدن فرهنگی با گرجی ها اختلاف دارند و گرجستان نیز بارها آنها را گوشمالی داده است که همین در سال 1991 باعث شد صد هزار اوستی را از خانه هایشان به سمت اوستیای شمالی در روسیه بکوچاند. روسیه هم که دید اوستیای شمالی درحال شلوغ شدن است، گرجی ها را تهدید کرد و به عنوان نیروی حافظ صلح، سپری برابر گرجی ها در آن منطقه درست کرد و باعث خود مختاری کامل اوستیای جنوبی شد. یعنی در حقیقت اوستیای جنوبی متعلق به گرجستان بود اما روسها اجازه دخالت به دولت گرجستان در آنجا را نمی دادند.

 

آبخازیا (جزو گرجستان - مرکز: سوخومی- جمعیت: 500 هزار نفر)

Abkhazia

استالین چنان گرجی ها را به اینجا کوچاند که آبخازی ها در ولایت خودشان 17 درصد شدند. 2 سال قبل از انحلال شوروی، دانشگاه گرجی در سوخومی از داوطلبان غیر آبخازی دانشجو گرفت و آبخازی ها داغ کردند و درگیر شدند و 16 دانشجو را کشتند. بلافاصله بعد از انحلال شوروی در رای گیری 97 % آنها اعلام کردند می خواهیم زیر یوغ روسیه باشیم تا گرجی ها. همان سال با گرجی ها جنگیدند و الان به اسم منطقه خودمختار گرجستان،  زیر سایه روسیه هر غلطی می خواهند می کنند.

 

آجارستان (جزو گرجستان - مرکز: باتومی- جمعیت: 400 هزار نفر)

Ajaria

مسلمانانی که با گرجی ها مشکل چندانی ندارند اما به ترکیه ارادت بیشتری دارند. در اوایل دهه 90 وقتی گرجی ها با آبخازی ها توی سر و کله ی هم می زدند، یواشکی برای خودشان دم و دستگاه مستقل ایجاد کردند ولی گرجی ها به روی خودشان نمی آورند.

 

گرجستان (مرکز: تفلیس- جمعیت: 4 میلیون نفر)

Georgia

آغا محمد خان جانش را روی خواباندن شورش اینجا گذاشت و عامل اصلی درگیری ایران و روسیه، پناه بردن حاکم آن به دربار روسیه بود. در قانون اساسی گرجستان جایی برای خودمختارها وجود ندارد. آنها می خواهند عضو ناتو شوند.

 

داغستان (جزو روسیه - مرکز: ماخاچ قلعه- جمعیت: 2.5 میلیون نفر)

Dagestan

سومین منطقه پر جمعیت روسیه محسوب می شود و آنقدر کوهستانی است و ارتباط بین آبادی ها کم است که بعضی وقتها دو روستا زبان هم را نمی فهمند. زبان رسمی آنها آواری است. مذهبشان شیعه ی شافعی و 78 درصد آنها مسلمان هستند. در همین قسمت لزگی ها قومی هستند که ادعای استقلال و تاسیس جمهوری لزگستان را دارند.

 

چچن (جزو روسیه - مرکز: گروزنی- جمعیت: 120 هزار نفر)

Chechnya

سرسخت ترین قوم منطقه که بارها جنگ استقلال طلبانه با روسها به راه انداختند و نه تنها روسها همیشه آنها را سرکوب کرده اند و در حال حاضر هیچ کس حال نطق کشیدن ندارد بلکه انگار مسلمانان چچنی برای کشورهای مسلمان دیگر اهمیتی ندارند که مانند فلسطین از آنها دفاع کنند. زبان آنها چچنی و خط سیریلی دارند.

 

اینگوش (جزو روسیه - مرکز: نازران- جمعیت: 476 هزار نفر)

Ingushetiya

تا سال 1993 جزو چچن بود و بعد روسیه آنرا جدا کرد. آنها بومی های کوهستان قفقاز محسوب می شوند و به زبان قفقازی ناخ تکلم می کنند. در قسمتی از خاکشان با اوستیایی ها درگیری مرزی دارند.

 

کاباردا – بالکار (جزو روسیه - مرکز: نالچیک- جمعیت: 1 میلیون نفر)

Kabardino-Balkariya

دو قومی که دل خوشی از هم ندارند و بدشان نمی آید از هم جدا شوند. کاباردا ها به زبان کاربادینی حرف می زنند و بالکارها به زبان ترکی گوشیوران.

 

قاراچای– چرکس  (جزو روسیه - مرکز: چرکسک- جمعیت: 440 هزار نفر)

Karachay-Cherkessia

این دو قوم هم علاقه ای به هم ندارند و خواهان دو جمهوری مستقل هستند. قره چای ها زبانشان شبیه بالکارها نوعی ترکی است و چرکس ها هم مانند کاباردین ها حرف می زنند.

 

آذربایجان (مرکز: باکو- جمعیت: 8.3 میلیون نفر)

Azerbaijan

ادعای آذربایجان بزرگ را دارند. نظامی گنجوی را به اسم خودشان زده اند. قسمتی از آن به نام تالش خواهان جدایی و ایجاد جمهوری تالش – لنکران هست و جالب اینجاست که تازه هر از گاهی اذربایجانی ها خود را مدعی قسمتی از خاک ایران می بینند.

 

ارمنستان (مرکز: ایروان- جمعیت: 3 میلیون نفر)

Armenia

به دلیل تنش با ترکیه و آذربایجان در شرایط نه صلح و نه جنگ به سر می برد.

 

نخجوان (مرکز: نخجوان- جمعیت: 400 هزار نفر)

محل تجمع آذربایجانی ها در داخل ارمنستان، یک جور گرو کشی در جنگ قره باغ با آذربایجان است.

 

قره باغ (مرکز: اسپانکرات- جمعیت: 192 هزار نفر)

gharebagh

اکثریت ارمنی آنجا باعث شدند تا آنها با اعلام جدایی از آذربایجان خواهان الحاق به ارمنستان شوند و این مسئله باعث درگیری میان دو کشور شد. ارمنی ها هم برای الحاق زورکی سال 1993 به آذربایجان حمله کردند و حدفاصل مرزشان تا قره باغ را گرفتند. الان آذری ها با اعطای خودمختاری به شرط خروج ارمنستان موافقند اما ارمنستان لزومی به این کار نمی بیند.

جمهوری آذربایجان

پرچم نشان ملی جمهوری آذربایجان

                                

با آرزوی سلام و توفیق برای خوانندگان این وبلاگ

کشورهایی که میخواستم در مورد آنها مطالبی بنویسم چند کشور وچند ناحیه خود گردان منطقه قفقاز است

اولین کشور جمهوری آذربایجان است. این کشور در غرب آسیا و منطقه خاور میانه واقع شده وهمسایگان آن از شمال کشورهای روسیه وگرجستان از غرب کشورهای ارمنستان و ترکیه ازجنوب کشور عزیزمان ایران است و از شرق به دریاچه خزر(کاسپین) متصل است.

پایتخت این کشور شهر زیبای باکو میباشد.

از شهرهای مهم آن میتوان به سومقایت * گنجه *مینگه چویر *نخجوان*علی بایراملی اشاره کرد.

جمهوری خودمختار این کشور ناحیه خودگردان نخجوان با مرکزیت نخجوان است و از شهرهای آن میتوان به اردوباد*جلفا*شرور*بابک وشاهبوز اشاره کرد.

 مساحت این کشور۸۶۶۰۰کیلومتر مربع میباشد.که از لحاظ مساحت صدودوازدهمین کشور جهان میباشد.

جمعیت این کشور طبق آمار در سال ۲۰۰۴(۸۳۴۳۰۰۰نفر)میباشد.که از لحاظ جمعیت هشتادوهشتمن کشور جهان است.

رییس جمهور این کشور الهام علی اف فرزند حیدر علی اف (رییس جمهور پیشین جمهری آذربایجان)است.

حکومت جمهوری آذربایجان سکولار است و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده‌است

 سال ۱۹۹۱ استقلال یافته ویکی از ۱۵ کشور استقلال یافته از شوروی میباشد.

نژاد این کشور بیش از ۸۰درصد آذربایجانی است.

دین این کشور بیش از۹۰ درصد مسلمان است وبقیه ارتدوکس روسی هستند.

زبان رسمی این کشور ترکی آذربایجانی است.

واحد پول این کشور منات است که هر۱۰۰منات آن۱۸۳ریال ایران میشود.

دامنه اینترنتی آذربایجان => az

پیش شماره تلفنی آذربایجان=> ۰۰۹۹۴

بزرگترین دریاچه داخلی این کشور دریاچه سد مینگه چویر است.وبزرگترین رود داخلیش رود کورا(کر) است.

معروفترین شبه جزیره آن شبه جزیره آبسکرون است و همچنین معروفترین خلیج آن خلیج قره آغاج میباشد.

این کشور دارای یک منطقه مناقشه آمیز یعنی منطقه قره باغ با نام بین مللیش ناگورنو میباشد . این منطقه (قره باغ) بامرکزیت خان کندی(استپانکرات)و شهرهایی همچون آغ دره(مرداکرت)وخوجاوند(مارتونی)اکنون تحت حکومت ارمنستان است.کشور ترکیه بارها به عنوان میانجی برای حل مسله قره باغ قرار گرفته ولی راهی به جایی نبرده است.

مسافرت به جمهوری آذربایجان و ناحیه خود مختار نخجوان از ایران بسیار آسان بوده وتنها ازطریق پاسپورت یا همان گذرنامه میتوان به آذربایجان رفت.

جمهوری ارمنستان

پرچم نشان ملی ارمنستان

                           

با سلام و آرزوی توفیق برای خوانندگان این وبلاگ

دومین کشور منطقه قفقاز کشور ارمنستان است

این کشور در غرب آسیا و در شمال غربی ایران واقع شده است.

کشور ارمنستان از شمال به گرجستان ازشرق به جمهوری آذربایجان از غرب به ترکیه و ناحیه خود مختار نخجوان (آذربایجان) و از جنوب حدود ۴۰ کیلومتر به ایران متصل است.

پایتخت ارمنستان شهر ایروان ( یروان ) است.

از شهر های ارمنستان میتوان به گیومری * وانادزور* واغار شاپات * و  هرازدان اشاره کرد .

این کشور در سال ۱۹۹۱ از شوروی استقلال یافته ویکی از پانزده جمهوری جدا شده از شوروی به حساب می آید.

مساحت این کشورحدود ۲۹۸۰۰کیلومتر مربع بوده و از لحاظ مساحت صد و سی و نهمین کشور دنیا به حساب می آید.

جمعیت این کشور طبق آمار سال ۲۰۰۴( ۲۹۹۱۰۰۰ نفر) بوده واز لحاظ جمعیت صد و سی دومین کشور دنیا به حساب می آید.

نوع حکومت ارمنستان جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است.

رییس جمهور ارمنستان سرژ سرکیسیان میباشد که بعد از روبرت کوچاریان به ریاست جمهوری رسیده است.

نژاد کشور ارمنستان بیش از ۹۰ درصد ارمنی بوده و بقیه را نژاد  کرد  و  روس  تشکیل میدهد.

دین ارمنستان بیش از ۶۰درصد مسیحی گریگوری بوده و بقیه بدون دین هستند.

زبان رسمی و بین المللی ارمنستان  ارمنی میباشد.

واحد پول ارمنستان درام است که هر درام معادل (۴/۱۷) ریال ایران است.

سرود ملی ارمنستان میر هایرنیک ( میهن ما ) است.

دامنه ایترنتی ارمنستان => am

پیش شماره تلفنی ارمنستان=> ۰۰۳۷۴

بزرگترین دریاچه داخلی ارمنستان دریاچه  سوان است که آبش شیرین است. واز دیگر دریاچه های داخلی ارمنستان میتوان به دریاچه های  آپاران* آرپی *اسپندریان* تولور و چامب اشاره کرد . و تنها دریاچه مرزی ارمنستان دریاچه آخوریان است که در مرز با ترکیه قرار گرفته است.

بزرگترین رود ارمنستان رود ارس است که در مرز با ترکیه است.

تنها منطقه خود مختار ارمنستان  ناگورنو ( قره باغ ) با مرکزیت خان کندی ( استپا نکرات ) است که تنها مشکل آذربایجان  با ارمنستان بر سر این منطقه است.

مسافرت به ارمنستان از ایران تنها از طریق روادید (ویزا )  امکانپذیر بوده و تنها شهر مرزی ایران جهت ورود به ارمنستان شهر نوردوز استان آذربایجان شرقی است.

جمهوری گرجستان

پرچم گرجستان نشان ملی گرجستان
پرچم نشان ملی گرجستان

با سلام و آرزوی توفیق برای خوانندگان این وبلاگ

سومین کشور منطقه قفقاز را با گرجستان شروع میکنم

گرجستان کشوری است که در منطقه اوراسیاقرار دارد که مرز میان اروپا و آسیا است.

کشور گرجستان در غرب آسیا و در منطقه قفقاز واقع شده است . این کشور از شمال و شرق به روسیه از شرق و جنوب به جمهوری آذربایجان از جنوب به دو کشور ارمنستان و ترکیه و از غرب به دریای سیاه متصل است.

این کشور در سال ۱۹۹۱ از شوروی استقلال یافته و همانند آذربایجان و ارمنستان یکی از پانزده جمهوری جدا شده از شوروی به حساب می آید.

پایتخت گرجستان شهر تفلیس است.

از شهرهای آن می توان به کوتایسی * باتومی *روستاوی* زوگدیدی و سوخومی اشاره کرد .

مساحت گرجستان ۶۹۷۰۰کیلومتر مربع میباشد و از نظر مساحت صد و نوزدهمین کشور دنیا است.

جمعیت گرجستان طبق امار سا ۲۰۰۴ بالغ بر  ۴۶۹۴۰۰۰  نفر بوده و از نظر جمعیت صد و دوازدهمین کشور دنیا به حساب می آید .

حکومت گرجستان جمهوری دموکراتیک و سکولار است.

نوع حکومت گرجستان جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است .

رییس جمهور گرجستان میخاییل ساکاشویلی است که بر اساس انقلاب مخملی در سال ۲۰۰۴   که با حمایت آمریکا و اروپا همراه بود به ریاست جمهوری گرجستان رسید و قبل از ساکاشویلی ادوارد شووارنادزه رییس جمهور گرجستان بود .میخاییل ساکشویلی خواهان عضویت گرجستان در پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) و اتحادیه اروپا میباشد .

 نام بین‌المللی گرجستان، جرجیا (Georgia) می‌باشد که در بیشتر جهان به این نام خوانده می‌شودالبته جرجیا     (Georgia) نام یکی از بزرگترین و زیباترین ایالات آمریکا است که مرکز آن آتلانتا می‌باشد.

نژاد  کشور گرجستان بیش از ۵۰ درصد گرجی است و بقیه را نژاد مینگرلیایی و ارمنی و روس تشکیل می دهند.

دین کشور گرجستان بیشاز ۴۰ درصد مسیحی بوده و بقیه را بدون دینان و مسلمانان تشکیل میدهند.

زبان رسمی گرجستان  گرجی است .

واحد پول گرجستان لاری بوده و هر لاری معادل  ۴۲۴۵ ریال ایران است .

 منابع طبیعی جمهوری شامل زغال سنگ، نفت، منگنز، فلزات غیرآهنی و معادن غیرفلزی است.

کشور گرجستان دارای ۳ منطقه خود مختار است. این ۳ منطقه عبارت اند از : ۱. آستیای جنوبی با مرکزیت تسخینوالی ۲. آبخازیا با مرکزیت سوخومی ۳. آجارستان با مرکزیت باتومی. که سه اینها خودمختار بوده و دارای پرچم رسمی نیز میباشند.

کشور گرجستان با روی کار آمدن میخاییل ساکاشویلی مشکلات زیادی را دیده که یکی از آنها مسله آستیای جنوبی در مرداد ۱۳۸۷بود زمانی که همه دنیا سرگرم بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن بودند . گرجستان با حمله به آستیای جنوبی و کشتاری که کرد باعث شد کشور روسیه برای آرام کردن منطقه به گرجستان حمله کند و با هواپیماهای خود به نزدیکی تفلیس پیشرفتند حتی رییس جمهر وقت روسیه ولادمیر پوتین برای رسیدگی به مسله آستیا ناچار شد مکان بازیهای المپیک یعنی پکن را ترک کند.

به دنبال درخواست گرجستان برای عضویت در سازمان ناتو و تهدید روسیه از به عضویت در آمدن در ناتو وبه دنبال آن اسقرار سامانه موشکی آمریکا در چک و لهستان بر علیه روسیه از دیگر مشکلات قفقاز به شمار میرود.

2 ناحیه خود مختار قفقاز جنوبی

با سلام و آرزوی توفیق برای خوانندگان این وبلاگ

ناحیه خود مختار جمهوری آذربایجان:( نخجوان )

        

نخجوان به معنی <<نخستین استراحتگاه >> است.

ناحیه نخجوان در سال ۱۸۱۸ طبق معاهده ترکمانچای از ایران و در سال ۱۹۱۸ توسط ارمنیها از پیکره اصلی آذربایجان جدا شده است.

ناحیه خودمختار نخجوان با مرکزیت نخجوان در جنوب قفقاز و شمال رود ارس و مابین سه کشور ایران و ارمنستان و ترکیه واقع شده است.

ناحیه خود مختار نخجوان ۵۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد ودارای جمعیت بیش از ۴۰۰ هزار نفر میباشد.

نخجوان از ۸بخش مرکزی نخجوان* اردوباد * جولفا (جلفا ) * شرور*شاهبوز  بابک* سدرک * کنگرلی تشکیل شده است.

در سال ۱۹۲۴ نخجوان به عنوان جمهوری خودمختار از سوی شوروی شناخته شد.

نخجوان تنها قسمت آذربایجان است که از پیکره اصلی آذربایجان جدا افتاده است.

از نواحی دیدنی شهر نخجوان میتوان به هتل تبریز * میدان کوراوغلی(بابک) * مقبره مومنه خاتون و موزه شهر نخجوان اشاره کرد.

برای مسافرت به جمهوری خودمختار نخجوان میتوان از دو شهر مرزی ایران یعنی پلدشت و جلفا وارد نخجوان شد.

البته مسافرت به نخجوان فقط با پاسپورت امکانپذیر است و نیازی به ویزا ندارد.

ناحیه خود مختار ارمنستان: (ناگورنو یا قره باغ )

ناحیه خود مختار قره باغ با مرکزیت خان کندی در داخل کشور آذربایجان واقع شده است.

قره باغ از ۳ بخش  خانکندی آغ دره * خوجاوند  تشکیل شده است.

نام ارمنی این ۳ بخش عبارتند از :

خانکندی = استپانکرات

آغ دره = مرداکرت

خوجاوند = مارتونی

قره باغ در اصل قسمتی از آذربایجان بود و چون بیشتر اهالی قره باغ ارمنی بودند از آذربایجان درخواست خود مختاری کردند ولی آذربایجان این کار را نکرد لذا اهالی قره باغ شورش کردند و خواستار ملحق شدن به ارمنستان را کردند و ارمنستان از این فرصت استفاده کرده وبه قره باغ حمله کرد و آنجا را به تصرف خود در آورد و به این منطقه خود مختاری داد وبعد از این وسله جنگ عظیمی میان آذربایجان و ارمنستان در گرفت وافراد زیادی کشته شد ولی ارمنستان قره باغ را به اذربایجان پس نداد . در مورد مسله قره باغ میانجی گری های زیادی مخصوصا ازسوی ترکیه صورت گرفته ولی نتیجه نداده است.

درباره وبلاگ

سلام به وبلاگ قارتال خوش آمدید خواستم با ایجاد وبلاگ شما دوستاران عزیز را با کشورهای جهان آشنا کنم.در ضمن در آخر نظر یادتون نره و اگر کم و کاستی داشته باشه در لیست نظرات درج کنید. با تشکر فراوان
مدیر وبلاگ : محمد قارتال

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • بیشتر به کدام کشورها دوست دارید مسافرت کنید؟


نویسندگان

پرتال اخبار دانشگاهی